E-shop

Domov História značky Koopmans a Nelf. Čím je taká výnimočná?

História značky Koopmans a Nelf. Čím je taká výnimočná?

Stali sme sa výhradným distribútorom značky Koopmans a Nelf na Slovensku. Na našom trhu sú to nové a nepoznané značky, no v rodnom Holandsku sú výnimočnými a uznávanými. Tak isto vo zvyšku Európy sú veľmi populárnymi. V dnešnom článku sme sa rozhodli povedať vám niečo viac o ich histórii, ktorá je veľmi zaujímavá.

Fabrika na výrobu farby.
Fabrika na okraji obce Ferwert

Začiatok

V roku 1885 sa pán Klaas Piet Koopmans rozhodol vyrobiť kvalitnú farbu. Samozrejme z prírodných surovín a pigmentov, nakoľko v tej dobe iná možnosť ani nebola. Už v roku 1890 sa výroba začala stávať serióznejšou a mnoho maliarov sa rozhodlo práve pre použitie farby Koopmans. V tom istom roku vznikla aj prvá továreň pre Koopmans a to v rodnej dedine, vo Ferwerte.

Už v roku 1930 spoločnosť Koopmans rozšírila svoju výrobu na základné nátery, laky či moridlá. Dodnes sa ich zloženie a postup výroby nemení. Produkty Koopmans sú od počiatku až do teraz na báze prírodného ľanového oleja, ktorý je ekologický, ľahko rozotierateľný a udržateľný.

V roku 1970 vzniká slávny produkt Perkoleum, ktorý sa v rôznych úpravách používa dodnes. Jedna z verzií je práve tak populárna IMPRA. Viac o tomto produkte sa dozviete aj v tomto článku.

V roku 1980 bola továreň už nepostačujúcou, pretože dopyt po farbách Koopmans začal náramne narastať. Spoločnosť sa rozhodla postaviť novú fabriku na okraji obce Ferwert.

V roku 1992 vzniká produkt ECOLEUMekologická náhrada bežných moridiel, ktoré v tej dobe na trhu boli. Tento produkt sa stal veľmi žiadaným najmä v poľnohospodárskom sektore. Produkt najčastejšie používaný na humná, šindel či iné drevené prvky v poľnohospodárstve. 

Pixla s farbou.
Pôvodná etiketa produktu ECOLEUM

V roku 1995 získava Piet Klaas Koopmans národnú sláva za rozhlasovú reklamu, v ktorej na svoje farby vyslovil slogan “rozotiera sa to ako maslo”. V týchto rokoch už bola značka Koopmans natoľko populárna a žiadaná, že bolo priam nutné opäť zväčšiť továreň na výrobu. V roku 1997 teda vzniká v meste Maruum nová, hypermoderná továreň s moderným oddelením výskumu a vývoja, ktoré spĺňa najprísnejšie požiadavky na ochranu životného prostredia. Nakoľko onedlho pán Piet Klaas Koopmans zomiera, továreň Nelf Lakfabrieken preberá túto spoločnosť a tak isto sťahuje svoju výrobu do mesta Marrum. Spoločnosť NELF vznikla v roku 1916, ktorá sa od začiatku zameriava najmä na profesionálny trh. Spoločnosť, ktorá vyrába farby pre vozne, obchody, továrne či lode. Traduje sa, že už vtedy boli výrobky NELF najlepšie vo svojom odbore. V 90. rokoch ešte nastal jeden zlomový okamich a to ten, keď v roku 1999 produkt Perkoleum získal ocenenie “Best Buy”

Logo značky NELF.
Logo značky NELF

Nový riaditeľ

V roku 2007 sa stáva riaditeľom pán Paul Dokter, ktorý je ním dodnes. Ambiciózny riaditeľ sa zameriava na inováciu výrobkov a na rozšírení povedomia o značke aj do zahraničia. V roku 2012 je značka Koopmans Verf na tom lepšie než kedykoľvek predtým – najmä kvôli tradičnej výrobe a ekologickému zloženiu. Držia sa hesla “trvalo udržateľné suroviny vydržia najdlhšie”. V roku 2016 rozšírili svoju výrobu aj o produkty na báze vody, medzi ktoré patrí napríklad produkt ECOOLIE.

V roku 2018 prešla značka Koopmans modernizáciou čo sa týka loga, štítkov na farbách či ich webovej stránky. V rodnom Holandsku má niekoľko stoviek pobočiek po celom štáte. V Európe je najväčším odberateľom farieb Poľsko no predajne sa nachádzajú aj v Českej republike, Belgicku či na Ukrajine. 

Sme hrdí, že značka Koopmans či Nelf má zastúpenie aj na Slovensku. Veríme, že s našimi farbami budete nadmieru spokojní.

Tím – F A R B Y X –