E-shop

Domov Rekonštrukcia pešieho mosta medzi Strečnom a Nezbudskou Lúčkou – pieskovanie a náter

Rekonštrukcia pešieho mosta medzi Strečnom a Nezbudskou Lúčkou – pieskovanie a náter

Na konci marca 2023 sme sa stali súčasťou rekonštrukcie pešieho mosta medzi Strečnom a Nezbudskou Lúčkou, ktorý svojou úctyhodnou existenciou slúžil už viac ako 60 rokov. Našou úlohou bolo pieskovanie oceľovej konštrukcie mosta a následné ošetrenie epoxidovým a polyuretánovým náterom.

Pieskovanie: kľúčový krok obnovy

 

Prvým a kľúčovým krokom k obnove mosta bolo pieskovanie (otryskávanie povrchu kremičitým pieskom). Na odstránenie starých náterov a korózie sme použili kremičitý piesok v hrúbke 0,8 – 1,2 mm. Dosiahli sme čistý povrch, pripravený pre ďalšie kroky rekonštrukcie pri čom povrch mosta ostal bez poškodenia. Pieskovanie je najefektívnejší spôsob odstraňovania starých náterov, hrdze či iných nečistôt. Táto metóda je rýchla, efektívna a obzvlášť vhodná na takýto typ stavieb. 

Pieskovanie povrchu nám zabralo presne 21 pracovných dní. 

 

Záber na auto sodablastslovakia - pieskovanie, ktorý bol vyhotovený počas rekonštrukcie mosta Strečno.

Záber na pieskovača, ktorý sype piesok do pieskovacej mašiny.

 

Epoxidový náter: ochrana a trvanlivosť

 

Po dôkladnom pieskovaní nasledovala aplikácia základného epoxidového náteru v dvoch vrstvách, v hrúbke 200 mikrónov. Epoxidový náter ponúka výnimočnú odolnosť voči poveternostným podmienkam, chemikáliám a abrazívnemu opotrebeniu. Jeho schopnosť tvoriť pevný a odolný povlak zabezpečuje rozličným povrchom dlhú životnosť.

 

Záber na kovovú konštrukciu mosta po prvom nástreku epoxidovou farbou v sivom odtieni.

Detailný záber na kovovú konštrukciu po epoxdivom nástreku v šedom odtieni.

 

Polyuretánový náter: estetika a ochrana pred UV žiarením

 

Posledný krok našej práce, vrchný polyuretánový náter aplikovaný v jednej vrstve s hrúbkou 100 mikrónov priviedol toto dielo k “dokonalosti”.

Polyuretánový náter neponúka len estetický vzhľad, ale tiež vynikajúcu ochranu pred UV žiarením. Jeho elastické vlastnosti umožňujú flexibilitu povlaku, čo je dôležité najmä v prípade konštantných zmien teplôt a poveternostných podmienok.

 

Nové konštrukčné vystuženie mosta po ošetrení polyuretánovým náterom v zelenom a bielom odtieni.

Inovácie pre cyklotrasu Žilina-Vrútky

 

Vyliatie nových betónových podláh a rozšírenie zábradlí na záver most zaradilo do cyklotrasy Žilina-Vrútky. Toto prinieslo prospech nie len miestnym obyvateľom, ale aj návštevníkom.

Obnova pešieho mosta medzi Strečnom a Nezbudskou Lúčkou sa vo výsledku ukázala ako veľmi prospešná v rôznych smeroch. Priniesla tiež množstvo pozitívnych ohlasov najmä od miestnej komunity.

Z tejto veľmi zaujímavej zákazky sme si pre vás pripravili aj krátke, kreatívne video ako sme postupovali počas prác. Prajeme vám príjemné sledovanie. Video je od chalanov z BLACKMANGO.

FARBYX

 

Kovová konštrukcia s hrdzou a starým náterom. Zaber pred pieskovaním.

Pieskovanie odstránilo hrdzu a náter. Následne bol povrch ošetrený epoxidovou a polyuretánovou farbou v bielom a zelenom odtieni.

Vstupn na kovový most pred rekonštrukciou. Most je hrdzavý so starým náterom.

Vstupn na most po rekonštrukcii. Pieskovanie, náter epoxdi, náter polyuretán.

Záber z dronu na most v Strečne po rekonštrukcii. V pozadí vidno okolitú prírodu a hrad Strečno.

Záber z dronu na most Strečno počas rekonštrukcie. Na moste prebiehalo pieskovanie, nástrek. V pozdaí vidno okolitú prírodu a hrad Strečno.

Záber z dronu na peší most Strečno. V pozadí je okolitá príroda a hrad Strečno.