E-shop

Domov Maliarske tipy a triky. Ako dosiahnuť čo najlepší výsledok pri maľovaní?

Maliarske tipy a triky. Ako dosiahnuť čo najlepší výsledok pri maľovaní?

Verte nám, že aj pri takej zdanlivo jednoduchej práci akou je maľovanie, sa dá toho toľko pokaziť. Vieme to na vlastnej skúsenosti kedy zrazu farba nechytala tak ako mala, po čase sa začala odlupovať alebo náter nechcel vyschnúť. Naozaj je nespočetné množstvo faktorov, ktoré dokážu ovplyvniť maľovanie. V tomto článku vám ponúkame tipy, čo treba dodržiavať a ako postupovať pri maľovaní, aby sme dosiahli čo najlepší výsledok. Veľa sme čerpali od našich holandských dodávateľov farieb, ktorí si už čo to v tomto odbore preskákali. Poďme na to!

Detailný záber na štetec, ktorý je práve vytiahnutý z plechovsky s olejovou farbou. Farba steká zo štetca naspäť do plechovky.

JEDNOTLIVÉ TIPY A TRIKY

Na čo si mám dať pozor pred maľovaním?

Skontrolujte povrch, či neobsahuje nejaké chyby, ako napríklad:

  • praskliny
  • oddelenie / odlúpenie vrstiev farby
  • pľuzgiere
  • zvetrané / šedé drevo
  • ostré hrany
  • otvorené (rohové) spojenia
  • architektonické chyby

Stav podkladu do značnej miery určuje trvanlivosť náteru. Poruchy preto vždy pred lakovaním opravte.

Ako môžem najlepšie ošetriť drevnú hnilobu?

Hniloba dreva je problém, ktorý sa vyskytuje pravidelne. Aby ste sa vyhli horšiemu, je dôležité čo najskôr ošetriť hnilobu dreva. Keď narazíte na drevnú hnilobu, všetko postihnuté drevo by sa malo odstrániť až po zdravé drevo. Následne je dobré povrch vyspraviť produktom Nylostop (produkt dostupný na objednávku).

Kedy je najlepšie maľovať?

Nemaľujte príliš skoro alebo neskoro cez deň. Ak maľujete príliš neskoro počas dňa, môže sa v dôsledku ochladenia vytvoriť kondenzácia, ktorá spôsobí „matovanie“ farby. Skoro ráno je povrch stále príliš vlhký kvôli kondenzácii, vždy počkajte, kým nebude povrch dostatočne suchý. Nikdy nefarbite na priamom slnku, príliš vysoká teplota môže mať za následok zlý prietok alebo pľuzgiere.

Ako zistím a zmeriam, či nie je povrch príliš vlhký na maľovanie?

Relatívna vlhkosť (RH) musí počas maľovania zostať nižšia ako 85%. Vezmite papier a pritlačte ho na povrch, aby ste skontrolovali, či nie je povrch príliš vlhký. Ak sa papier drží, ste pod rosným bodom.

Aké požiadavky musí spĺňať povrch, na ktorý ideme maľovať?

Základné požiadavky sú tieto:

  • povrch, ktorý sa má ošetrovať, musí byť čistý, suchý a zbavený mastnôt.
  • drevo nesmie obsahovať viac ako 18% vlhkosti (suché za vetra).
  • kameň / betón nesmie obsahovať viac ako 4% vlhkosti.
  • prípadné rasty rias a machu dôkladne odstráňte vhodným prostriedkom.
  • príliš vysoký obsah vlhkosti narúša priľnavosť a zasychanie farby. To môže tiež spôsobiť pľuzgiere vlhkosti.

Aký je najlepší spôsob čistenia a odmasťovania?

Pred lakovaním je dôležité povrch vyčistiť a odmastiť. Staré vrstvy farby, nečistoty alebo mastnota zabraňujú správnemu priľnutiu farby. Najlepšie je povrch očistiť pomocou PK Cleaner. Jedná sa o biologicky odbúrateľný čistiaci prostriedok na čistenie mnohých povrchov, ktoré sa majú natrieť. Je tiež príjemne voňajúci, málo penivý a zmývateľný vodou. V prípade potreby je možné čistenie vykonať aj pomocou amoniaku alebo podobného produktu. Dôkladne opláchnite čistou vodou a nechajte dostatočne zaschnúť.

Musím vždy medzi vrstvami prebrúsiť povrch?

Brúsenie medzi vrstvami je určite žiaduce. Zlepšuje konečný výsledok a zlepšuje priľnavosť. Nie je to však nutnosť. Staré nátery musia byť vždy obrúsené. Tomuto bodu sa dá predísť pokiaľ sme používali len olejové farby. Najmä produkt HOUTOLIE si nevyžaduje žiadne skoršie brúsenie.

Aký brúsny papier by som mal použiť?

Čím jemnejšie brúsenie, tým lepší konečný výsledok. Na konečnú úpravu použite aspoň brúsny papier so zrnitosťou P360. Hrubé brúsenie (zrnitosť P080 – P120) nezabezpečí, že bude lepšia priľnavosť vrstiev náteru.

Koľko farby potrebujem?

Množstvo farby môžete ľahko vypočítať pomocou kalkulačky farieb. Vyberte si produkt na našom eshope a pomocou kalkulačky zistíte, koľko farby potrebujete. Všetko však závisí od typu a druhu dreva, na ktorý sa ide produkt nanášať.

Koľko môžem farbu zriediť?

Farby na kov si vyžadujú riedenie, ktoré je špeciálne a rozpísané v technikom liste. Tak isto farby na steny. Pri našich farbách na drevo sa riedenie neodporúča. Pridaním riedidla do týchto produktov by sme znehodnotili farbu a najmä jej vlastnosti, ktoré má.

Akú hrúbku vrstvy farby by som mal udržiavať?

Okrem predbežnej úpravy a aplikácie farby je veľmi dôležitá aj správna hrúbka vrstvy. Optimálna hrúbka mokrého filmu silne závisí od typu produktu a je uvedená v technických listoch, ktoré sú k dispozícii pre každý produkt.

Ako môžem najlepšie uložiť svoje štetce alebo valčeky?

Skladovanie štetcov alebo valčekov na krátky alebo dlhý čas je rozdielne.
Najlepšie je postupovať nasledovne:
Krátke obdobie: uchovávajte ich vo vzduchotesnom plastovom vrecku na chladnom mieste.
Dlhšie obdobie: kefy vložte do pohára so surovým ľanovým olejom.

Ako uložím otvorené balenie farieb?

Maľovali ste a ostali vám zvyšky farieb? Potom ich uložte podľa nasledujúcich tipov:

  • uistite sa, že na okraji plechovky s farbou je čo najmenej farby.
  • nádobu s farbou opatrne zatvorte, aby bola dookola uzavretá.
  • skladujte farbu na mieste, ktoré nie je príliš horúce alebo príliš studené, uistite sa, že farba nemôže zmrznúť.

Čo mám robiť so starým a prázdnym obalom?

Spoločnosť Koopmans chce prispieť k lepšiemu životnému prostrediu, a to je jeden z dôvodov, prečo je prírodný ľanový olej jednou z hlavných zložiek produktov spoločnosti Koopmans. Aj vy môžete prispieť k lepšiemu životnému prostrediu zabezpečením čo najmenšieho (zvyškového) odpadu. Farbu používajte v maximálnej možnej miere alebo nadbytočné výrobky z farieb odovzdajte na určených zberných miestach.

Prečo farba nevyschne správne?

Môže to byť spôsobené tým, že teplota je príliš nízka na správne vysušenie, nedostatočná cirkulácia vzduchu alebo príliš vysoká vlhkosť. Čas potrebný na vytvrdenie závisí od teploty v kombinácii s vlhkosťou vzduchu. Pri veľmi nízkych teplotách a vysokej vlhkosti sa môže proces sušenia takmer úplne zastaviť.

Riešenie: ideálna teplota náteru je medzi 10 ° C – 25 ° C. Vlhkosť musí byť nižšia ako 85% relatívnej vlhkosti.

Ako zabránim pľuzgierom alebo bublinám v laku?

Pľuzgiere alebo bubliny môžu byť spôsobené maľovaním na príliš teplom povrchu (farba bude vrieť) alebo umiestnením studeného predmetu na slnko ihneď po nanesení farby. Toto sa môže vyskytnúť najmä na oceľových povrchoch po chladnej noci. Pľuzgiere sa môžu vyskytnúť aj na dreve s „hrubými pórmi“. Vzduch zachytený v póroch sa môže po zahriatí roztiahnuť a spôsobiť pľuzgiere. Po nanesení vrstvy náteru sa vyhnite priamemu slnečnému žiareniu.

Riešenie: najlepšie je povrch dobre prebrúsiť a naniesť nový náter. V prípade mnohých otvorených pórov (dierok) naneste najskôr dobre vyplňujúci základný náter a potom pokračujte v maľovaní.

Prečo sa farba odlepuje?

Ak sa farba z podkladu uvoľní, je to väčšinou kvôli nepripravenému alebo nedostatočne pripravenému podkladu (mastnota, nedostatočné prebrúsenie, zvyškový brúsny prach atď.). Maľovanie na vlhký povrch (kondenzácia po chladnej noci) môže tiež viesť k odlepeniu.

Riešenie: vrstvu náteru dobre prebrúste a potom opäť ošetrite farbou.

Ako zabránim vzniku pruhov v laku?

Príliš málo farby na štetci alebo spracovanie výrobkov pod optimálnu hrúbku vrstvy spôsobuje príliš rýchle schnutie. Tak vzniknú stopy po štetci, ktoré sa ťahajú po povrchu. Takýto stav môže nastať aj keď pridáme riedidlo do farby. Vtedy sa nedosahuje optimálna hrúbka vrstvy, čo vedie k ešte rýchlejšiemu vysychaniu a tvorbe pruhov. Ďalším dôvodom pre vznik pruhov je, keď je plechovka dlho otvorená, časť riedidla sa odparí a farba je príliš hrubá na spracovanie. V takom prípade ale je možné pridať niekoľko percentné zriedenie.

Riešenie: Nerovnosti dobre prebrúste a znova ošetrte farbou v správnej hrúbke vrstvy (pozri produktový list príslušného produktu).

Farba vyzerá, akoby na určitých častiach zmizla, ako je to možné?

Strácanie farby môže byť spôsobené prítomnosťou (kondenzovanej) vody, mastnoty, vosku, silikónu alebo iného znečistenia na povrchu. Silikóny môžu byť v rôznych látkach a materiáloch, ako sú napríklad krémy na pokožku, čistiace prostriedky pre domácnosť a pod. Ak farba mizne v dlhých pruhoch (cissing) tak je to obvykle následkom pri nanášaní farby na nebrúsený alebo nedostatočne prebrúsený povrch ošetrený tvrdou farbou s vysokým leskom (napríklad 2-zložkový polyuretánový náter).

Farba stráca svoj lesk, ako je to možné?

V niektorých prípadoch farba stratí lesk už po niekoľkých týždňoch. Predčasná strata lesku je často spôsobená nanášaním nedostatočnej hrúbky vrstvy. Vďaka tomu stratí vrstva farby alebo laku pôvodný lesk rýchlejšie, ako je bežné, pretože príliš tenké vrstvy sú menej odolné voči vonkajším vplyvom, ako je UV svetlo. Leštenie a / alebo čistenie agresívnymi brusivami môže tiež viesť k predčasnej strate lesku.

Tak toto boli základné tipy a triky, ktoré je dobré dodržiavať pred maľovaním, počas neho alebo po ňom. Keď toto všetko dodržíte dosiahnete najlepší výsledný efekt, ktorý vám bude dlhodobo prinášať radosť.

Tím – F A R B Y X –