E-shop

Domov Nie je biela ako biela. Rozdiely medzi jednotlivými bielymi RAL odtieňmi.

Nie je biela ako biela. Rozdiely medzi jednotlivými bielymi RAL odtieňmi.

Až keď sa rozhodnete vybieliť svoj príbitok zistíte, že vybrať peknú bielu farbu nie je až tak jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá. Aj bielych odtieňov je viac a sú v nich rôzne podtóny – či už chladné alebo teplé. Medzi tie najbežnejšie patria RAL 9001, RAL 9003, RAL 9010 a RAL 9016. V dnešnom článku vám jednotlivé RAL odtiene popíšeme a vysvetlíme, čím sa líšia od ostatných.

Rôzne odtiene bielej farby s presným číslom RAL.

RAL 9001 – krémová

RAL 9001 sa oficiálne nazýva „krémovo biela“. Názov hovorí za všetko, táto farba má krémový podtón. Farba je o niečo teplejšia ako tvrdé biele farby. Nie je tak jasná a teda sa vie prispôsobiť aj odtieňom bielej, ktoré máme na stene už dlhšiu dobu. Tento odtieň bol mimoriadne obľúbený v minulosti.

RAL 9003 – signálna biela

RAL 9003 je najbelšia zo všetkých štyroch a čoraz viac sa používa v domácnostiach. Interiér omaľovaný touto farbou pôsobí naozaj jasne. Je to tvrdá biela farba. Práve tento odtieň sa považuje za klasickú bielu farbu. 

RAL 9010 – biela

RAL 9010 sa oficiálne nazýva „Pure White“ – čiže čistá biela. V našom vzorkovníku RAL sa nazýva jednoducho “biela” a teda môže človeka nabádať na to, že je to tá najobyčajnejšia a najzákladnejšia biela farba. Nedajte sa však zmiasť – táto farba nie je stopercentne biela. Avšak je oveľa belšia než RAL 9001. Je menej tvrdá ako čisto biela a vyzerá veľmi sviežo. Čiastočne kvôli tomu je farba RAL 9010 najpredávanejším odtieňom bielej farby na steny všeobecne.

RAL 9016 – dopravná biela

RAL 9016 rastie na popularite. Táto farba má nádych modrej a vďaka tomu vyzerá o niečo chladnejšie v porovnaní s ostatnými farbami RAL. Táto farba sa oficiálne volá „Traffic White“. Je to neutrálna biela farba a často sa dobre hodí k iným farbám v miestnosti, takže čoraz viac ľudí volí práve tento odtieň bielej.

Akú bielu zvoliť do svojho interiéru?

Teraz už viete viac o rôznych odtieňoch bielej, ale ktorú by ste si mali zvoliť pre svoje steny, okenné rámy, dvere či strop v interiéri? Farba má veľký vplyv na atmosféru miestnosti a preto ju musíte starostlivo premyslieť a vybrať. Z praktických a finančných dôvodov sa často rozhodneme, že všetko vymaľujeme v rovnakom bielom odtieni, ale je to škoda. So správnym vyvážením odtieňov môžete vytvoriť oveľa krajší vzhľad. 

Tipy na pekné vyváženie bielych tónov

  • najsvetlejší odtieň bielej použite na strop
  • na steny zvoľte odtieň tmavší
  • dvere a zárubne natrite najtmavším odtieňom bielej farby

No a ako postupovať pri samotnom maľovaní interiéru? Tak to sa dozviete v našom článku.

Tím – F A R B Y X –