E-shop

Domov Obnova lazúrového náteru. Ako na to?

Obnova lazúrového náteru. Ako na to?

Lazúra bola v minulosti najpoužívanejšia povrchová úprava dreva. Je to náter, ktorý nemá tendenciu vsakovať sa do dreva ale vytvára na povrchu ochranný film, ktorý drevo chráni najmä zvonka. Poväčšine sú na báze modifikovaných alkydových živíc či alkydouretánových živíc. Vytvárajú pololesklý až lesklý film, takže drevo po natretí vyzerá veľmi živo. Lazúra sa počase začne buď olupovať alebo praskať – to znamená, že nemajú tendenciu vytrácať sa z dreva ako olejové nátery. Tenkovrstvé lazúry sú na tom o čosi lepšie. Netvoria na povrchu hrubý film a teda olupovanie nie je vôbec badateľné. Skôr to pôsobí ako vytrácanie sa. 

OBNOVA

Každá drevostavba si pred samotnou obnovou žiada individuálnu pozornosť. Sú miesta, ktoré vôbec nie sú vystavené slnečnému žiareniu či dažďu a teda náter tam môže byť plne nepoškodený. A samozrejme sú miesta, na ktorých treba starý náter odstrániť brúsením či pieskovaním. 

Pieskovanie

Pieskovanie je finanče náročnejšie. Časovo sa možno drevenica rýchlejšie opieskuje než obrúsi, avšak na pieskovanie je potrebné, aby bolo plne suché počasie. Aj slabé mrholenie by pri pieskovaní prekážalo. Po opieskovaní nám ostane čisté, surové drevo, na ktoré je možné aplikovať akýkoľvek náter.

Brúsenie

Manuálne či mechanicky – lacnejšia varianta zbavenia sa starého náteru. Brúsenie je len povrchové. Nedosiahneme ním tak čisté drevo ako pri opieskovaní. Ale ak plánujeme obnovu náteru opäť lazúrou, tak je to plne postačujúce. Pri brúsení však treba dávať pozor na to, aby sme neporušili povrch dreva a nepoškriabali ho. Preto je dôležité použiť jemnejší brúsny papier a aj pracovať jemnejšie.

Drevenica Liptovská Teplička

Pri tejto konkrétnej drevenici sme postupovali nasledovne. Celú drevenicu sme najskôr pomocou čistiaceho prostriedku vyčistili. Najlepšie je postupovať tak, že si namiešame čistiaci prostriedok do vody a jemnou kefou prechádzame po dreve. Nie je dobré drevenicu vapkovať pretože by drevo mohlo nasať priveľa vlhkosti. Podbytky, ktoré nie sú vystavené atmosférickým vplyvom, sme len pretreli vrstvou nového lazúrového náteru. Zvyšné časti sme dôkladne prebrúsili pomocou brúsneho papiera. Drevenicu sme brúsili manuálne a jemne nakoľko sme nechceli porušiť štruktúru dreva. Po prebrúseni sme aplikovli prvú vrstvu náteru a po úplnom zaschnutí druhú vrstvu náteru. Na drevenici bola použitá bezfarebná lazúra a teda aj pri obnove sme ponechali tento druh farby. Zvolili sme produkt NELFALIN XT HAS na báze modifikovaných alkyových živíc. 

PRED

PO


PRED


PO


PRED


PO

PRED


PO


PRED

PO

 

NELFALIN XT HAS – bezfarebná tekonvrstvá lazúra