E-shop

Domov Profesionálne ošetrenie domu z dreva

Profesionálne ošetrenie domu z dreva

Bývanie v drevostavbe má množstvo výhod, ktoré vplývajú pozitívne na náš život a zmysly. Drevo je prírodný materiál, ktorý je tu od počiatku a je snami úzko prepojený. Aj naši minulí predkovia žili výhradne v celo drevených domoch, ktoré mali skromne zariadené, opäť len pomocou dreveného materiálu. V dnešných časoch je bývanie v drevodome – či v kombinácii dreva s murivom, veľmi obľúbené. Čo raz viac ľudí vyhľadáva takúto formu žitia. 

Prečo je tomu tak? 

Okrem estetiky je to určite aj fakt, že dobre urobená drevostavba je pre zdravie nezávadná a ekologická, udržuje v dome prijateľnú klímu či zdravý a čistý vzduch, výstavba drevodomu je ďaleko rýchlejšia než klasického murovaného domu, dokonca je možné stavať aj v nepriaznivých poveternostných podmienkach – čiže v každom ročnom období – nakoľko stavba nepotrebuje mokré procesy, drevodomy sú v porovnaní s murovanými domami cenovo výhodnejšie no a v neposlednom rade je pozitívom aj príjemná vôňa, ktorú nám drevo vytvára. 

Panoramatická fotografia, na ktorej je drevená chatka v prírode s výhľadom na panorámu z kopcov.

Ako profesionálne ošetriť celo drevený dom tak, aby nám čo najdlhšie prinášal radosť?

V dnešnom článku sa dozviete ako sa o celo drevený dom postarať čo najlepšie, čím ošetriť drevo v exteriéri a čím drevený nábytok v interiéri. Správne a poriadne ošetrené drevo nám dokáže vydržať a prinášať radosť niekoľko rokov bez zmien – a to je to, čo pri drevostavbe potrebujeme.

Exteriér

Pokiaľ máme zrubový drevodom z masívneho dreva, ktoré je neobrúsené či neomietané je dobré použiť produkt ECOLEUM – extrakt prírodného ľanového oleja, pri ktorom sa jedna vrstva vyrovná 2-3 vrstvám bežného produktu. Nakoľko sa jedná o olejovú farbu, tak produkt preniká hĺbkovo do dreva a tým ho ošetruje, zároveň na povrchu vytvorí povlak, ktorý drevo chráni pred UV žiarením. V neposlednom rade je výhodou aj príjemná vôňa ľanového oleja. Drevostavba, ktorá je z omietaných hranolov – čiže akákoľvek drevená fasáda, môže byť ošetrená produktom IMPRA – je to kombinácia ľanového oleja a alkydovej živice. Ľanový olej opäť zaručí to, že produkt prenikne pekne do hĺbky a alkydová živica dodáva drevu potrebnú mechanickú odolnosť a odolnosť voči UV žiareniu. Všetky výhody produktu IMPRA si môžete prečítať aj v tomto článku.

Processed with VSCO with 10 preset

Na drevený šindel odporúčame opäť produkt ECOLEUM. Tento produkt je okrem neobrúseného, surového dreva možné použiť aj na drevený šindel. Najobľúbenejší odtieň je práve čierny, ktorý šindlu dodá ten správny efekt a šmrnc.

Interiér

Na drevené steny v interiéri, drevené trámy či podbytky v podkrový je dobré použiť porudkt HOUTOLIE. Je to prírodný ľanový olej, ktorý má opäť tendenciu hĺbkovo prenikať do dreva a vyživiť ho. Produkt zaručí na dotyk hebký povrch, reguluje vlhkosť dreva a pokiaľ by bola potrebná obnova náteru, tak je možné vykonať ju bez brúsenia. Pokiaľ požadujete od dreva lesk je možné naniesť ešte na produkt HOUTOLIE lazúrový lak PREMIUM COAT. Tento akrylový, lazúrový, priehľadný lak dodá drevu lesk. Produkt PREMIUM COAT je možné použiť aj samostatne. Toto zaručí, že povrch nezožltne ale práve naopak, udrží si svoju prirodzenú farbu dreva. Drevu ešte navyše dodá zvýšenú tvrdosť.

Na drevené podlahy a drevený nábytok je možné použiť dve základné kombinácie náterov. Širšie tieto produkty opisujeme aj v tomto článok ale v skratke sa jedná najmä o to, o aký druh dreva ide. Pokiaľ je to mäkká drevina, je dobré použiť na impregnáciu dreva produkt HOUTOLIE – prírodný ľanový olej a následneje produkt HOUTLAK PU na povrchovú úpravu. Je to lak, pri ktorom je obrovskou výhodou možnosť vybrať si lesk. Čiže drevo nemusí byť zaručene lesklé aj keď sa jedná o lak. Je to tvrdý, transparentný lak, ktorý drevu dodáva vysokú odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Ďalšou výhodou je aj jednoduché čistenie povrchov. Pokiaľ ale máme nábytok či drevené podlahy z tvrdých drevín, je dobré použiť kombináciu produktov YAGOLIE PARKET a YAGWAX. Produkt YAGOLIE je akoby kombináciou oleja s lakom – je to teda tvrdý olej na báze ľanového a tungového oleja. Drevo vyživuje a trvalo ochraňuje. Najlepší výsledok dosiahneme keď ako druhú vrstvu použijeme produkt YAGWAX – je to číry ochranný vosk, ktorý je možné použiť len ako druhú vrstvu produktu YAGOLIE. Takto ošetrený povrch sa stáva mechanicky odolný, odolný voči čistiacim prostriedkom, hydrofóbny. Drevo si zanechá svoju prirodzenú krásu a na dotyk sa stáva hodvábne mäkkým. 

Tak takto si zabezpečíte profesionálne ošetrenie celo dreveného domu. Pokiaľ aj vás nadchla predstava o žití v drevostavbe, odporúčame navštíviť tento web. Firma Drevsotavby s.r.o., je na trhu už niekoľko rokov, čo je badať aj na ich referenciách a kvalitne vybudovaných drevostavbách.

Tím – F A R B Y X –