E-shop

Domov Ako sa správne postarať o svoje maliarske náradie?

Ako sa správne postarať o svoje maliarske náradie?

Po každej správne odvedenej maľovačke prichádza na rad upratavonie a uskladnenie maliarskeho náradia.

Ak plánujeme použiť náradie hneď na druhý deň, nie je nutné takýto štetec čistiť. Stačí ho zabaliť do plastového vrecka a odložiť. Pokiaľ však štetec na druhý deň nepotrebujete a necháte ho zaschnúť aj s farbou, je dosť možné, že ho znehodnotíte natoľko, že sa na ďalší krát nebude dať použiť. My vás vyzývame k tomu, aby ste aj takejto maličkosti venovali trochu pozornosti a maliarske náradie vám dokáže vydržať aj niekoľko mesiacov. Je to ohľaduplné k životnému prostrediu a najmä k vašim financiám.

Štetce značky Goudhaantje sú vyrábané tak, aby vydržali čo najdlhšie. Sú z najkvalitnejších štetín, ktoré sú pevne osadené do bukovej rukoväte. Štetiny počas používania nevypadávajú a ani sa nestrapkajú do strán. Takže nechať znehodnotiť takýto štetec by bola škoda.

Detailný záber na maliarske náradie značky Goudhaantje. Buková rukoväť a kvalitné syntetické vlákna.
Goudhaantje – kvalita pre viacnásobné použitie.

Ako na to?

Čistenie je rozdielne pri farbách na báze vody a pri farbách na báze organických rozpúšťadiel.

Farby na báze vody

K tomuto čisteniu nebudete potrebovať nič špeciálne. Stačí vám len nádoba s teplou vodou. Štetec do nej ponoríte a stláčaním vo vode umyjete. Následne štetec ešte pod tečúcou vodou spláchnete. Pokiaľ vám farba neschádza, môžete použiť trošku saponátu. Po opláchnutí štetec vyutierame do papierovej vreckovky a necháme úplne preschnúť.

Farby na báze rozpúšťadiel

Pri takýchto farbách je dobré čistiť svoje pracovné pomôcky syntetickým riedidlom. Tiež je dobré štetec nechať odmočiť v nádobe so syntetickým riedlom a následným stláčanim odstrániť prebytočnú farbu. Na takéto čistenie je možné použiť aj technický benzín, ktorý si poradí naozaj s každým nánosom farby v štetinách. Tak isto ho po umytí vyutierame v papierovej vreckovke a odložíme.

Skladovanie

Keď máme štetce očistené a vysušené, môžeme ich uskladniť. Pokiaľ ideme maliarske náradie uskladniť na krátke obdobie, stačí ich vložiť do vzduchotesného plastového vrecka a skladovať na chladnom mieste. Ak však plánujeme náradie použiť opäť až o rok či dokonca neskôr, je dobré štetce namočiť do nádoby so surovým ľanovým olejom. Takto uskladnené vydržia skutočne dlhý čas a pri opätovnom použití budú ako nové.

Detailný záber na syntetické štetiny oválnych štetcov značky Goudhaantje.
Oválne štetce značky Goudhaantje – kvalita pre náročných.

Tím – F A R B Y X –