Drevo je prírodný materiál, ktorý aj pod odpílení v lese a spracovaní stále žije, dýcha a mení sa. Pre nás slovákov je drevo naprirodzenejším materiálom. Dodnes sa vo veľkom využíva, pretože je stelesnením prírody a minimalizmu. Okrem toho, je drevo v dnešnej dobe aj veľmi moderným kúskom, a teda stále patrí k tým NAJ stavebným materiálom.
O drevo sa treba aj patrične postarať. Produktov na natieranie je na trhu niekoľko. Záleži len na tom, aký výsledný efekt od náteru očakávame. No natrieť drevo vtedy, kedy je na to ideálne pripravené, je tak trocha alchýmia. V dnešnom článku by sme vám radi predstavili niekoľko chýb, ktorých sa pri natieraní dreva dopúšťame a tým pádom finálny výsledok nie je taký, ako by sme chceli.
Tento jav nastáva vtedy, keď na drevo použijeme náter bez UV ochrany. Drevo tým pádom nie je chránené pred slnečnými lúčmi a začne šedivieť až černať. Veľa bezfarebných produktov UV ochranu nemá – preto si dávajte pri kúpe veľký pozor na to, aby tam ochrana bola. Vo všeobecnosti platí, že čím tmavší odtieň si vyberieme, tým väčšiu UV ochranu dosiahneme. Je to vďaka pigmentom obsiahnutým vo farbe.
Toto zapríčiňuje vysoká vlhkosť vzduchu, ktorá dopadá na drevo. Takto vysoká vlhkosť býva v skorých ranných hodinách alebo večierkom, keď začne padať rosa. Drevo navlhnuté rosou má tendenciu náter zmatniť. Preto je dobré náter aplikovať tak, aby stihol do večera, kým začne padať rosa, poriadne vyschnúť.
Tento efekt nastáva najmä pri lazúrach. Olejové farby nemajú tendenciu olupovať sa a teda ak sa tomuto chcete úplne vyhnúť, je dobré zvoliť si na drevo kvalitnú olejovú farbu. Keď už sa však rozhodneme pre lazúru, je dôležité natierať len poriadne vyschnuté drevo. Drevo nemôže mať viac ako 18% vlhkosti. Najlepšie je mať drevo dobre preschnuté zo sušičky, pretože prirodzeným spôsobom by nám mäkké drevo schlo rok a tvrdá drevina až dva roky.
Veľmi nepríjemný pohľad kedy je nám jasné, že drevo napadli huby či drevokazný hmyz. Toto sa stáva tak isto len pri dreve, ktoré nebolo dostatočne preschnuté alebo pri dreve, ktoré bolo ochránené len povrchovo. Každé drevo musí byť naimpregnované aj zvnútra – práve vnútorná ochrana drevo dokáže chrániť a vyživiť. Aj kvôli tomu sú olejové farby tak obľúbené – preniakajú pekne do hĺbky.
Pokiaľ chcete dosiahnuť naozaj čo najlepší výsledok, prečítajte si ešte naše tipy a triky, ktoré sme pre vás spísali. Keď sa budete držať týchto zásad – určite nič nepokazíte.
Tím – F A R B Y X –
ľanový olej na báze alkydovej živice
farba vhodná na drevo do exteriéru
ochrana dreva až na 6 rokov
neolupuje sa
prírodný ľanový olej
priaznivý pre životné prostredie
jednoduché nanášanie
obnova náteru bez brúsenia
prírodný ľanový olej s alkydovou živicou
stačí iba jedna vrstva
na drevo do exteriéru
ľahká aplikácia